Síküveg
A síküveg (másnéven float üveg) az ötvenes évek első felében jelent meg az üvegiparban. A. Pilkington fejlesztett ki Nagy-Britanniában, 1952-ben. Újítása az volt, hogy az addig vashengerek között átengedett, olvadt alapanyagot ónon úsztatták (lebegtették). Az üveg körülbelül 1000 ° C-ra olvad, és folyékony ónnal teli tartályban folyamatosan szétszóródik, kémiailag ellenőrzött állapotban. Úszik az ónon, egyenletesen eloszlatva.
Ennek következtében egyenletes sűrűségűvé, tökéletesen sima felületüvé és szinte torzításmentesen átláthatóvá válik. Ez a kiváló minőségű üvegtípus gyártásának világszerte alkalmazott szabványa.
A kezdetekben csak 6 mm vastagban állítottak elő, jelenleg azonban vastagsága 0,4 és 25 mm között változhat.
A vastagságot az éppen szilárduló üveglap húzásának sebessége szabályozza. Az ellenőrzött hűtés után darabolják és méretre szabják.
Kétféle float üveg létezik: a víztiszta és a színezett. A lebegő eljárással előállított síküvegek nagy része átlátszó, színtelen. Vastagságától függően lehetővé teszi a látható fény kb. 75-92% -ának átjutását.
A színezett típust (ami hőelnyelő) úgy állítják elő, hogy színezőanyagokat adnak a keverékhez amitől fényáteresztő képessége (színétől és vastagságától függően) 14-83 százalék.
A felhasználás alapján lehet eldönteni, hogy milyen megmunkálást igényel, melynek fő szempontjai: biztonság, láthatóság, felhasználás módja.
Alapvetően, ha beépítésre kerül egy sor és nem látszanak az élei a beépítés után, akkor elég szabott formában megvásárolni, majd beépíteni. Amennyiben valamelyik éle látható az üvegnek, érdemes csiszolni és ezzel mind az esztétika, mind a biztonság szempontjából megtettük a szükséges első lépést.
A megmunkálás lehet fúrás, kivágás, fazettázás (tükör esetében), homokfúvás, savmaratás, festés stb.
Jellemzői:
A float üvegtáblák folyamatosan körülvesznek minket, akár tisztában vagyunk vele, akár nem: akár átnézünk a kocsi szélvédőjén, napozunk a részben üvegezett verandán, akár csodálatos porcelánt csodálunk egy vitrinben. Mindez azért lehetséges, mert az alapanyag számtalan előnyös tulajdonsággal rendelkezik:
- robusztus szerkezete miatt ellenáll a karcolásoknak
- súly kb. 2,5 kilogramm négyzetméterenként és milliméteres üvegvastagság esetén
- Az üvegfelület mindkét oldala teljesen sík és egymással párhuzamos.
- Általában enyhén zöldes színű, ami különösen jól látható a szélein. Könnyebb üvegek esetében speciális vas-oxid-tartalmú speciális nyersanyagokat használnak.
- nagy fényáteresztés: a hagyományos úsztatott, 3-10 milliméter vastagság esetén fényáteresztése kb. 85-90%, fehér színű változatánál még nagyobb az érték.
- hőmérséklet-változásokkal szembeni ellenállás: képes ellenállni a gyors hőmérsékletváltozásoknak akár 40 Kelvin tartományban is.
Gyártás:
Az úsztatott (Float) üvegtáblákat olvadási eljárás alkalmazásával állítják elő, ahol az újrahasznosított üvegeket, szilícium-dioxid-homokot, meszet, hamuzsírt és szódat kemencében megolvasztják, és az olvadt ón ágyra felfüggesztik. Az olvadt anyag lassan megszilárdul, miközben az olvadt ón ágya fölé áramlik, majd azután megégetik, hogy eltávolítsa a hűtési folyamat során kiváltott feszültségeket. A lágyítás lehetővé teszi az üveg számára, hogy stabilabb állapotba kerüljön, ami nagyobb sűrűséget és nagyobb törésmutatót eredményez. A színezett úszópoharak, színezőanyagok hozzáadásával készülnek az olvasztási folyamat során. A szokásos színek közé tartozik a vasból, kobaltból és szelénből készített szürke és bronz árnyalat, a vasból készült zöld szín és a kobaltból és vasból készült kék szín.
Noha a színezés esztétikai alternatívákat kínálhat az átlátszó üveglap számára, a színezett üvegrendszerek különböző tulajdonságokkal is rendelkeznek, beleértve a hő- és fényátbocsátást (és / vagy a fényvisszaverődést), az ultraibolya sugárzási és szigetelési tulajdonságokat. Legfontosabb tulajdonságai:
- Magas fényáteresztő képesség
- Színválasztékban való előállítás
- Képesség különféle átlátszatlanságok előállítására
- Jó kémiai tehetetlenség
Alkalmazása:
A gyártási folyamatból eredő előnyei miatt ideális optikai alkatrészekhez, például a tükrökhöz és a diffrakciós rácsokhoz.
A float üveg alapú kijelzők és érintőképernyők sokkal jobb vizuális élményt nyújtanak, mivel többrétegű fényvisszaverő bevonatok építhetők be a közvetlen felületi visszaverődések megakadályozására.
Kiváló optikai tisztasága, valamint az időjárás-állósága, tartóssága és kopásállósága miatt szinte mindig az első választás az építészeti alkalmazásokban.
Az úsztatott üvegfelületek optikailag síkok, időjárás- és vegyszerállóak, így tökéletesek a napenergia-alkalmazásokhoz.
Széles körben használják az autókban szélvédők, ablakok és tükrök hordozó felületeként.
A float üvegből készült tükröket széles körben használják fogorvosi alkalmazásokon belüli szájüregi fényképezéshez.
Bútoripari alapanyagként is számtalanszor találkozhatunk vele.
Az oldalon található képek csupán illusztrációk!